تبلیغات
آموزش.ترفند.موبایل.کامپیوتر.سخت افزار.نرم افزار.اخبار فناوری و IT.هک - نرم افزار Outlook برای Mac 2011 +عکس
 
آموزش.ترفند.موبایل.کامپیوتر.سخت افزار.نرم افزار.اخبار فناوری و IT.هک
درباره وبلاگ


به وبسایت لرنینگ وب خوش آمدید.

برای هر چه بهتر شدن این وبسایت لطفا نظر بدهید.
اگر مشکلی در کامپیوتر خودتان داشتید می توانید در قسمت نظرات درج کنید تا در صورت امکان به مشکل شما در همین وبسایت پاسخ داده شود یا آدرس ایمیل خودتان را بگذارید تا به آدرس ایمیل شما فرستاده شود.

مدیر وبلاگ : میلاد قدرتی
نویسندگان

مروری بر جدیدترین نسخه آفیس مایكروسافت برای مك.

اشاره:

كلاینت ایمیل و نیز مدیر اطلاعات شخصی جدید مــایکروسافــت است و نه فقط یک نسخهارتقا یافته از نمونه پیش از خود، یعنی Entourage 2008. آوت‌لوک 2011 ویژگی‌هایی دارد که هرچند Entourage نیز از آن‌ها بهره برده بود، اما اگر تصورتان از آوت‌لوک 2011 یک نسخه به‌روز شده‌تر از Entourage است، پس از استفاده از این محصول جدید مایکروسافت نظرتان عوض خواهد شد.

لرنینگ وب

كلاینت ایمیل و نیز مدیر اطلاعات شخصی جدید مــایکروسافــت است  و نه فقط یک نسخه ارتقا یافته از نمونه پیش از خود، یعنی Entourage 2008. آوت‌لوک 2011 ویژگی‌هایی دارد که هرچند Entourage نیز از آن‌ها بهره برده بود، اما اگر تصورتان از آوت‌لوک 2011 یک نسخه به‌روز شده‌تر از Entourage است، پس از استفاده از این محصول جدید مایکروسافت نظرتان عوض خواهد شد.  در حقیقت، اگر از کاربران حرفه‌ای Entourage باشید، متوجه خواهید شد که باید این تصور نادرست را که آوت‌لوک همان Entourage 2011 است، کنار بگذارید و پس از این تغییر ذهنیت تعامل با این نرم‌افزار جدید به سرعت ساده‌تر می‌شود.

تقویمدر تقویم آوت‌لوک 2011 چند پیشرفت قابل‌توجه انجام شده که از آن جمله می‌توان به مواردی همچون نمایش بهتر رودیدادها و قابلیت ایجاد چندین تقویم اشاره کرد.اگر چند تقویم دارید، آوت‌لوک 2011 به‌طور پیش‌فرض یک نمای منسجم و یکپارچه‌شده از همه تقویم‌ها را نشان خواهد داد. می‌توانید به راحتی هر یک از تقویم‌ها را روشن یا خاموش کنید. نكته‌ای كه شاید iCal باید از آوت‌لوك یاد بگیرد این است که وقتی یکی از تقویم‌ها را انتخاب می‌کنید، رویدادهای مربوط به دیگر تقویم‌ها کمی کم‌رنگ‌تر می‌شوند. به‌طور پیش‌فرض، همه تقویم‌ها رنگ مشابهی دارند؛ اگر می‌خواهید رنگ رویدادها متفاوت باشد باید یک دسته‌بندی خاص (category) را تعیین کنید و قابلیتی كه آوت‌لوك باید از iCal بیاموزد ‌قابلیت عوض كردن تقویم یك رویداد از داخل خود رویداد است.

لرنینگ وب

 

تقویم آوت‌لوک 2011 رویدادها را درحالی‌که در تقویم شخصی آوت‌لوک‌تان ضبط شده‌اند، نشان می‌دهد، رویدادها نیز در Exchange ضبط می‌شوند.

تنظیم رویدادها هم کمی تغییر‌کرده‌است. هم‌اکنون دو گونه رویداد متفاوت خواهید داشت: نشست‌ها (Meeting) و قرارملاقات‌ها(Appointment). تفاوت این دو چیست؟ وقتی چندین نفر را دعوت می‌کنید آن‌ها را به یك نشست دعوت می‌کنید، نه به قرار. البته، چنین تمایزی اصولی نیست، زیرا بدیهی است که «می‌توانید» شخصی را به قرار هم دعوت کنید، اما در آوت‌لوک 2011 چنین قرارداد شده که اگر دعوت کننده شما باشید، پس به Meeting دعوت می‌کنید، نه به Appointment. آیا واقعاً نیازی بود که به دو چیزی که یکسان هستند، دو دکمه متفاوت در رابط کاربری اختصاص پیدا کند؟ شاید این نشأت گرفته از همان تصوری است که می‌گوید:«چون در ویندوز این‌گونه است، پس باید در مک هم همان‌گونه باشد.»

یکی دیگر از تغییرات در رابط کاربری ریبون، افزوده شدن چند کنترل به تقویم آوت‌لوک 2011 است. به عنوان مثال، اگر نمای تقویم شما در قالب گرید و در مد روز، هفته کاری یا هفته تنظیم‌شده باشد می‌توانید اندازه نمای آن را به صورت پویا تغییر دهید. اما تغییر اندازه تقویم در مد ماه امكان‌پذیر نیست و فقط می‌توانید اندازه پنجره آن‌را تغییر دهید.آوت‌لوک 2011 از CalDAV پشتیبانی نمی‌کند و شاید برای این کار عللی وجود داشته است، از جمله این‌كه این نسخه بیشتر بر Exchange تمرکز کرده است. اما انتظار می‌رود در به‌روزرسانی‌های آتی، پشتیبانی از CalDAV نیز به مجموعه امکانات آن اضافه شود.

لرنینگ وب

                جست‌وجوی تماس‌ها با استفاده از Contact view با Exchange سازگار نبود.

 

همچنین سرویس همسان‌سازی یاSync Service  از رویدادها (Eventها) پشتیبانی نمی‌کند و در نتیجه، نمی‌توانید از این طریق بین آوت‌لوک 2011 و iCal ارتباط ایجاد کنید. گروه توسعه‌ آوت‌لوک اظهار داشته که به علت پیچیدگی‌های موجود در همگام‌سازی رویدادها و تجربه‌ای که از بروز مشکلات ناشی از این موضوع همسان پیاده سازی این سرویس در Entourage به خاطر داشتیم، تصمیم گرفته‌است که نسخه فعلی را بدون این خدمات منتشر کند و خدمات فوق را بعدها و با آسودگی بیشتری به آوت‌لوک بیافزاید. مایکروسافت قصد دارد، پشتیبانی از همسان‌سازی تقویم را در آینده به این نرم‌افزار اضافه کند.

 

لرنینگ وب

پیاده‌سازی اپل‌اسکریپت در آوت‌لوک 2011 شروع خوبی است، اما هنوز جای پیشرفت دارد.

 

فهرست مخاطبان

مدیریت مخاطبان تقریباً مثل گذشته است. اگر همراه با آوت‌لوک 2011 از سرویس‌های دایرکتوری LDAP استفاده می‌کنید، نخواهید توانست به مرور آن دایرکتوری‌ها بپردازید، اما جست‌وجو همچنان امکان‌پذیر است. یکی از گلایه‌هایی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آوت‌لوک 2011 همه دایرکتوری‌ها را جزء Active Directory به شمار می‌آورد. به عنوان مثال، اگر شما از Open Directory اپل استفاده می‌کنید، بعضی چیزها به درستی نمایش داده نخواهند شد.

اگر از اکتیو دایرکتوری/Exchange استفاده نکنید، داده‌هایی همچون اطلاعاتsupervisor/supervisee  نشان داده نخواهند شد و برای آن صفحه پیغام خطایی دریافت خواهید کرد که در واقع صحت ندارد، زیرا می‌گوید، هیچ سرویس دایرکتوری‌ای در دسترس نیست؛ در حالی‌که چنین سرویسی وجود دارد، اما به جای Active Directory یک سرویس دیگر مثل Open Directory است.

 

یادداشت‌ها، وظایف، فهرست‌كارها

در این بخش تغییرات زیادی صورت نگرفته و در واقع نیازی هم نبود که تغییرات چندانی انجام شود. وظایف و یادداشت‌ها را می‌توان با Exchange همگام کرد و می‌توانید از پوشه‌های عمومی Task و Notes در Exchange server استفاده کنید. می‌توانید هم برای وظایف و هم برای یادداشت‌ها، پوشه‌ای محلی بسازید. به عنوان مثال، اگر یک پیغام IMAP را به عنوان فهرست كارها (To-Dos) در Entourage علامت‌گذاری یا به اصطاح Flag  کرده‌اید می‌توانید آن‌ها را در آوت‌لوک2011 نیز به درستی مشاهده کنید. یادداشت‌ها بسیار ساده‌سازی شده‌اند که جالب‌توجه است.

نكته دیگر این که هرچند می‌توان پوشهApple Mail To-Dos را در آوت‌لوك مشاهده كرد، اما وقتی روی یکی از آن‌ها کلیک كنید، به صورت یک پیغام متنی معمولی و همراه با یک هشدار نمایش داده می‌شود، مبنی بر این‌كه «چون توسط ابزار Mail مدیریت می‌شود نمی‌توانم روی آن تغییری اعمال کنم. گفتنی است  امكان مشاهده یادداشت‌های Mail وجود نداشت.»

 

AppleScript

پشتیبانی آوت‌لوک از اپل‌اسکریپت تقریباً به‌طور کامل متحول شده‌است که نتایج متفاوتی به همراه داشته‌‌است. هر یک از محدوده‌های کاربردی اصلی، سوئیت ویژه خود را دارند که شامل Task و Notes است. یک سوئیت جدید برای زمان‌بندی‌ها (Schedules) نیز طراحی شده است. با این‌كه این قابلیت خوبی محسوب می‌شود، اما تغییرات زیاد دیگری را باعث شده‌ است. به عنوان مثال، برای دسترسی به پیغام دلخواه دیگر نمی‌توانید از گزینه Selection استفاده کنید و به‌جای آن باید از Current Messages یا Selected Objects بهره ببرید. بالاخره این‌كه وقتی محتوای یک پیغام ایمیل را دریافت می‌کنید، آوت‌لوک کاراکترهای به اصطلاح معیوب (Garbage Characterها یا کاراکترهایی که به علت‌های مختلف خوانا نیستند و به صورت کدهای نامفهوم نمایش داده می‌شوند) را به آخر پیغام‌های HTML نمی‌افزاید.

خیلی از چیزها مانند پوشه‌های پیغام، تماس و وظایف فقط قابل خواندن (read-only) هستند. همچنین پسندیده بود اگر می‌توانستیم محتوای یک پیغام را به‌صورت خاص HTML تعیین کنیم  و نه این‌كه این مورد توسط نرم‌افزار از محتوای آن‌ها استخراج شود. جابه‌جایی یا کپی‌کردن پیغام‌ها از پوشه‌ای به پوشه دیگر نیز آسان نیست.شاید یکی از عیب‌های آوت‌لوک 2011 حذف عنصر part برای پیغام‌های ایمیل باشد. این ویژگی در Entourage برای بیرون کشیدن محتوای HTML یا متن استفاده می‌شد. بدون این ویژگی باید خودتان منبع پیغام‌ها را تجزیه کنید و این برای برخی از اسکریپت‌ها باعث بروز مشکل می‌شود. گروه توسعه آوت‌لوک با پذیرفتن این کاستی‌ها و چند مورد دیگر اعلام‌کرده که مشغول به‌روزسازی آن‌ها است تا بسیاری از مشکلات مربوط به پشتیبانی از اپل‌اسکریپت را برطرف کند. اگر ازاپل‌اسکریپت همراه Entourage استفاده‌می‌کنید، توصیه می‌کنیم تا زمانی که مشکلات پیاده‌سازی اپل‌اسکریپت در آوت‌لوک برطرف شود، صبر کنید. اگر این کاستی‌ها برطرف شوند، به برنامه خوبی برای اسكریپ‌نویسی تبدیل خواهند شد.

 

لرنینگ وب

پشتیبانی از Exchange

به طور كلی، پشتیبانی آوت‌لوک 2011 از Exchange در مقایسه با Entourage حتی با وجود ارتقای صورت گرفته در EWS (سرنامEntourage Web Service Edition) بهتر است. برخی موارد به‌خصوص در ارتباط با زمان‌بندی که در Entourage پس از طی چند مرحله انجام می‌شدند یا اصلاً به درستی اجرا نمی‌شدند، در آوت‌لوک 2011 کار کردند.در نهایت این‌كه یکی از نواقص آزاردهنده Entourage که در آوت‌لوک 2011 مشاهده نمی‌شود، به استفاده همزمان از Entourage و Exchange مربوط است. قبلاً اگر اتصال به سرویس‌دهنده Exchange دچار ایراد می‌شد، تنها راه برای حل آن راه‌اندازی دوباره Entourage بود، اما این عیب در آوت‌لوک 2011 وجود ندارد.

 

ریبون

ریبون آوت‌لوک 2011 کمی گیج‌کننده است. این ریبون یکی از عناصر واسط کاربر در همه برنامه‌های آفیس محسوب می‌شود که در بالای پنجره یک سند جای می‌گیرد و دسترسی سریع به بیشتر ابزارهای پرکاربرد را امكان‌پذیر می‌کند. در اوایل به خاطر تجربه‌ای که درخصوص Entourage داشتیم، از آن متنفر بودیم. اما پس از مدتی كار با آن نظرمان تغییر كرد. ریبون شاید کمی شلوغ و آشفته به نظر برسد، اما درعوض آیتم‌هایی را که معمولاً زیاد از آن‌ها استفاده می‌کنیم، در دسترس قرار می‌دهد و البته، جای زیادی هم اشغال نمی‌کند. میانبرهای صفحه کلید که در Entourage از آن‌ها استفاده می‌شود، در آوت‌لوک نیز عمل می‌کنند و این باعث می‌شود کار با رابط کاربری  جدید بسیار آسان‌تر شود. همچنین Mac Menu Bar و میانبرهای آن برخلاف آنچه که در آفیس ویندوز مشاهده می‌کنیم، هنوز در جای خود هستند و از این‌رو، اگر خواستید می‌توانید ریبون را حذف کرده و به جای آن از منوها و کلید دستورها استفاده کنید. بزرگ‌ترین ایراد این است که برخلاف آفیس ویندوز که در آن نوار ابزاری به نام Quick Access Toolbar وجود دارد كه قابلیت سفارشی سازی دارد، در آوت‌لوک 2011 این نوار ابزار نقش کم‌رنگ‌تری دارد و تنها دستوراتی را که می‌تواند اجرا‌کند، عبارتند از Send/Receive، Help، Print،My Day، Undo، Redo و Search.

 

موارد متفرقه

در برنامه My Day که با آن می‌توانید فهرست روزانه خود را شامل کارهای روزانه و قرارها  دنبال کنید، بهبودهایی صورت گرفته است. برخی از تغییرات به بهتر شدن فرآیند تغییر اندازه نماها و نیز تغییرات در نمای کلی آن مربوط است. هرچند کار زیادی انجام نمی‌دهند، اما با استفاده از آن می‌توان وقتی که آوت‌لوک 2011 در حال اجرا نیست، به قرارها و وظایف آتی دسترسی داشت.

 

توصیه برای خرید

آوت‌لوک 2011 یک نسخه دنباله یا نسخه‌ای جدید از Entourage نیست و در واقع نسخه1  از مجموعه خود است که در مقایسه با Entourage تغییرات بزرگ و همه جانبه‌ای را شاهد بوده‌است.  شاید آن دسته از رفتارهای پیشین Entourage که در آوت‌لوک نیز به چشم می‌خورند، به تعداد انگشتان دو دست برسد. این نه عیب است و نه مزیت. تفاوت‌های آوت‌لوک 2011 به اندازه‌ای است که کاربران Entourage ناچار شوند، خود را با آن سازگار کنند. به‌احتمال، کاربران آوت‌لوک ویندوز کمترین مشکل را خواهند داشت. با توجه به این‌كه آوت‌لوک 2011 نسخه1 این مجموعه محسوب می‌شود، ضعف‌ها و ایرادهایی را به همراه خواهد داشت که باید برطرف شوند. این در حالی است كه هیچ‌یک از آن‌ها عیب بزرگی به شمار نمی‌آید. اگر روی مک به یک کلاینت Exchange نیاز دارید، آوت‌لوک 2011 بهترین انتخاب است. هرچند استفاده از آوت‌لوک ارزان نیست (به عنوان بخشی از آفیس 2011) و راهی هم وجود ندارد که فقط آوت‌لوک را بخرید، اما اگر به Exchange یا به چیزی بیش از ،Mail iCal و Address Book احتیاج دارید، آوت‌لوک انتخابی است که خرید آن به فکر زیادی نیاز ندارد.‌

 

مزایا

رابط كاربری  جدید دسترسی به بسیاری از وظایف را راحت‌تر کرده‌است، همچنین پشتیبانی از Exchange نیز بهتر شده‌است. مهم‌تر این كه سرعت آن از Entourage بیشتر است. لغت‌نامه این برنامه نیز دوباره طراحی شده‌است. دیگر فقط به یک پایگاه داده متکی نیست. پشتیبانی بهتر از Time Machine و Portable Home Directory Sync، طراحی دوباره ترجیحات یا preferences كه تنظیم برنامه را ساده‌تر کرده‌است و نیز شباهت یافتن رابط کاربری به آوت‌لوک ویندوز از دیگر ویژگی‌های ارزشمند آوت‌لوك برای مك هستند.

 

معایب

وجود ایرادهایی که وجودشان در نسخه 1.0 بسیاری از برنامه‌ها طبیعی است؛ ایرادهای موجود در پیاده‌سازی اپل‌اسکریپت به ارتقای AppleScript Dictionary آسیب زده است؛ پشتیبانی از Exchange بهExchange Web Services نیاز دارد؛ Exchange 2003 و نسخه‌های پیش از آن پشتیبانی نمی‌شوند؛ پشتیبانی از Exchange به مواردی بستگی دارد که EWS مجاز بداند؛ وجود محدودیت‌هایی در Time Machine و در نهایت این‌كه تغییرات رابط کاربری برای کاربران Entourage دشوار است.

 

نوع مطلب : اخبار فناوری و آی تی، 
برچسب ها : اخبار فناوری و IT، آموزش، ترفند، سخت افزار، نرم افزار، کامپیوتر، موبایل، هک، امنیت، آموزش نرم افزار های کامپیوتر، همه چیز در باره ی کامپیوتر، همه چیز در مورد موبایل، ترفد ویندوز، ویندوز 7، ویندوزxp، ویندوز8،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه